Uluslararası Çocuk Kitapları Festivali Üzerine

15-19 Nisan 2019 tarihlerinde Kapadokya Üniversitesi’nin etkinliğini haber alınca programımdaki bazı içerikleri erteleyerek heyecanla yola çıktım.
15-19 Nisan 2019 tarihlerinde Kapadokya Üniversitesi’nin etkinliğini haber alınca programımdaki bazı içerikleri erteleyerek heyecanla yola çıktım. Festival mekanı ve konusunun ayrı ayrı önemi vardır. Anadolu coğrafyasında olması, kadim toprakların hala bereketli ürünler verdiğinin bir göstergesidir. Çocuk hakları eksenli bir etkinlik olması ise yüzyılımızın hak temelli yaklaşımıyla festival ruhunun örtüşmesini sağlamıştır.
Çocuk eğitimi artık içerik olarak çocuğun biricikliğini teslim eden bir doğrultuda düşünülmektedir. Bu sayede eğitimin “eğip bükme” kökenli anlayışını terkederek her bireyi kendi özgün yapısı çerçevesinde ele alan, felsefesi olan bir yaklaşım haline dönüşmektedir. Bu yaklaşım her bireyin tekil özelliğine vurguyla ve her toplumun yerel değerlerini de içerecek yaklaşımlarla olanaklıdır. Festivalden aldığım ilk günkü izlenim, bu ihtiyaçları karşılamak için yeterli donanıma insan kapasitesi ve mekan olarak sahip olduğu şeklindedir. Düzenleme komitesinde emeği geçenleri canı gönülden kutluyor, başarılarının artarak devam etmesini diliyorum.